New Head Coach Message, Squad List & Info - Updated 22nd July 2017

Zak Andrawos's picture

From: 

zak@harrowswim.com

Category: 

Harrow Swimming Communication

To: 

zak@harrowswim.com

Zak Andrawos has sent you a communication email from Harrow Swimming.

WELCOME MESSAGE FROM NEW HEAD COACH ROB CROFTS
Well, it has been very hectic few months for me since successfully gaining the position as the Head Coach of The Borough of Harrow Swimming Club. I have been working closely with Zak and current Head Coach Stewart to ensure as smoother transition as possible into the new season. I have also been very excited by what I have seen at the recent Club Championships and training sessions I have attended in June – lots of enthusiastic, skilful and well-disciplined swimmers led by a group of hard working and talented coaches!
It has also been great to see so many volunteers helping to make this club the first class organisation that it is. These volunteers take on many guises, working on the committee, running the club shop, doing the meet entries, coaching on deck and myriad other jobs.
I feel very privileged to be given the lead at The Borough of Harrow Swimming Club, as it is the club that I have had a close relationship with through my friendship with Stewart over the years and my time as Assistant Head Coach at Staines Swimming Club.
I attended Club Championships at Barnet back in June, and I was really impressed with the level of swimming! The following points really stood out to me:
Our swimmers have great skills – both through great stroke technique as well as skills at the start and around the walls.
Swimmers were strong on the second half of races – showing great conditioning as a result of regular attendance at training and a well thought out coaching programme.
Even though swimmers undertook a lot of events it was still great to see that athletes, raced really tough and set some big personal best times. There was a tremendous team spirit and camaraderie on the poolside.
It is very nice to see all of the swimmers actively engaged in cheering each other on and supporting each other.
I am gradually getting to know all of the swimmers in the club, although I am struggling to remember everyone’s names so please bear with me. I think I am losing my brain cells faster than I am losing my hair!!
Thank you to you all for making me so welcome and here’s to an exciting future of fast swimming!
Rob
#oneteam

Squad List - September 2017

Foundation Squad

Mo Talha Arif

Hannah Barrios

Aaron Beardwell

Dylan Collins

Tamar Hovell

Amaya Hyde-Smith

Lily Marsden

Ishaan Shah

Rohan Shah

Deeya Tailor

Mona Vaseghi

Jayani Vekaria

Junior Adv 

EiriniEirini Antoniou

Mel Catalan

Rares Sofian Ciomei

Salma Hamid

Sydnie Harford

Devin Hewage

Nethmi Ilandaridewa

Esa Jalisi

Zayd Johar

Rishi Kale

Daven Kauppayamootoo

Hridya Mehta

PrajPraj Mehta

Khushi Patel

Swayam Patel

Shyaam Rajani

Ali Sayed

Adrika ThakurThakur

Tim Vildanov

Stroke Dev  

Jaimin Bathija

Kian Bhudia

Adam Carstairs

Jasmine Collins

Jack Coyle

Keigan Elliott

Leighton Elliott

Xavier G-Laing

Ho Pui Lam

Saaj Malde

Dev Marsden

FinnoulaFinnoula   McCafferty

Shane Moran

Brennan Narasinkan

Laila Byroun Nour

Omatayo Olagunju

Arjan Patel

Alice Sharrock

Logan Simpson

 Ishaan Vekaria

Joshua Wilkinson

County Dev

Sarah Abdi

Joshua Barrios

Yasmin Bouaraba

Isabelle Carlos

Tiana Dawda-Patel

Maahi Dodhia

Jada Gravesande

Dana Hovell 

Hannah Kassam

Nancy Nolan

Toyosi Olagunju

Hana Peerbacos

Ioana Popovici

Lauren Presland

Mina Safahe

Alexander Saminaden

Kheya Shah

Mahi Shah

Haris Shahzad

Aditya Sharma

Shaina Vadher

Louis Waissman

 

County Age  

Olivia Dawson

Esme Jones

Minushi Kadurugamuwa

Julia Kanska

Ashwini Karmacharya

Priyanka Khanal

Noemie Ligner

Amina Byron Nour

Kishan Patel

Deeshaya Patwa

Owen Roberts

Zaynah Sadiq

Gianluca Safahe

Jasmine Scott

Nikhil Shah

Sanchit Sethi

Annabelle Suffield

Darius Tatu

Rali Vanguelova

Rafeeqah Williams

 

Youth Development 

Nicole Barnes

Matthew Buckland

Aisling Butler

Seth Butterworth

Amelia Dittmann

Luke Fitzgerald

Sarah Hartnett

Rachel Kelly

Ho Kit Lam

Ketan Luther

Priyana Malde

Ariela M-Woldman

Vishal Mistri

Thristan Narasinkan

Shounak Pal

Lana Pang

Esha Patel

Viren Patel

Philip Poliziani

Rupkatha Roy

Shyan Shah

Jagmeet Sandhu

Hanno Sie

Jordan T-Naranjo

Selena Wickramasinghe  

Regional Age 

Abdel Abdi

Marawan Abouelrous

Aaliyah Ansari

Devina Bathija

Alex Brickman

Jody Brickman

Kai Carlos

Ryan Carstairs

Diya Chotai

Ben Coupland

Alex Coyle

James Dawson

Anaiya Doshi

Callum Duncan

Christopher Jacobson

Oliver Macgonigal

Conor McLoughlin

Veronika Pereira

Vinni Somasundram

 

Regional Youth  

Mohamed Abouelrous

Nathan Beardwell

Honey Butterworth

Caitlin Carlos

Ruby Coyle

Sean Kelly

Hazel Macgonigal

Pavan Marwaha

Aaron Morgan

Youssef Nkrumah

Lara Nyman

Bartek Pabijan

Dillan Scott

Laura Sharrock

Harrison Tibbs

Mya Tibbs

 

Youth 

Yousif Ahmad

Buffy Alexander

Laura Barnes

Philip Chen

Connor Coupland

Joe Dixon

Taanya Fice

Dhiraj Poonja

Shanil Ramaiya

Joe Rossiter

Rabi Shahzad

Jishnu Sharman

Nya Wilson

 

University 

Hollie Barnes

Rory Duncan

Masters  

Sally Austin

Ryan Barrett

Sarah Butterworth

Jack Carr

Amay Gaglani

John Gavin

Bradley Hill

Callum Hill

Stuart Hutcheson

Paul Leslie

Mark Sercombe

Maaz Shahzad

Bob Soames

Club Squad

Hussein Al-Tamimi

Mo Sudais Arif

Krishan Banga

Sarah Bhardwaj

Brandon Chahal

Sayon Choudhuri

Shreyas Dhake

Keighley Elliott

Ashna Halai

Abdul Hamid   

Alannah Harding

Sanadi Ilandaridewa

Steven Kauppayamootoo

Guganeshan Muralitharan

Leah Pang

Ibrahim Peerbacos 

Aaron Shah

Riya Shahi

Katherine T-Naranjo

Dates for your Diary

Venue

Last session - this Season

First session -  new season

HLC

9th August 2017

30th August 2017

St Margarets

31st July 2017

1st September 2017

St. Helens

25th July 2017

5th September 2017

Sir James Altham

27th July 2017

31st August 2017

Claremont school Land Training

14th July 2017

14th September 2017

Summer Break 

10th August 2017 - 20th August 2017

Pre-Season Training @ HLC

Coached by Bradley, Callum & Ryan

Monday 21st August 7.00pm - 9.00pm all squads

Wednesday 23rd August 7.00pm - 9.00pm all squads

Saturday 26th August 8.00am - 10.00am all squads

Targeted Meets (All eligible swimmers should enter. If in doubt, contact your coach)

Basildon & Phoenix Season OpenerSaturday 30 September & Sunday 1 October 2017
Closing Date for entries: Tuesday 1 August 2017 - 11pm

Team Bath AS Autumn Meet. Friday 17 November to Sunday 19 November 2017
Closing Date: Sunday 1 October 2017 - 11pm

Borough of Harrow Christmas Cracker Meet 2017Saturday 2 December & Sunday 3 December 2017
Closing Date: Sunday 12 November 2017

There will be no training at St. Margaret School on 1st October, 19th November and 3rd December due to the above targeted meets. All eligible swimmers should enter. Non eligible swimmers will be offered a session either on Saturday or Sunday morning at HLC. These sessions will be allocated nearer the time.

 

 

 

 

 

Squad Timetable  (Commencing 30th August 2017)


FOUNDATION SQUAD

DAY

VENUE

TIME

COACH

SUNDAY

ST. MARGARET

14.00-15.00

CALLUM

MONDY

HLC

19.00-20.00

CALLUM

JUNIOR ADVANCE SQUAD

DAY

VENUE

TIME

COACH

SUNDAY

HLC

8.00-9.00

SHIVANI

MONDY

HLC

19.00-20.00

SHIVANI

STROKE DEVELOPMENT

DAY VENUE TIME COACH
SUNDAY ST. MARGARET 12.00-13.30 CALLUM
WEDNESDAY HLC 18.00-19.00 GILL
WEDNESDAY AM HLC 6.00 – 7.00 ROB
THURSDAY LAND TRAINING CLAREMONT 18.00 – 19.00 DANIEL
SATURDAY HLC 9.00 - 10.00 GILL

COUNTY DEVELOPMENT

DAY VENUE TIME COACH
SUNDAY ST. MARGARET 13.30-15.00 DANIEL
MONDAY HLC 19.00-20.00 GILL
WEDNESDAY AM HLC 6.00-7.00 ROB
WEDNESDAY  HLC 19.00-20.00 GILL
THURSDAY LAND TRAINING CLAREMONT 18.00-19.00 DANIEL
SATURDAY HLC 7.30-9.00 GILL

COUNTY AGE

DAY VENUE TIME COACH
SUNDAY ST. MARGARET 12.00-13.30 DANIEL
WEDNESDAY HLC 18.00-19.30 DANIEL
THURSDAY LAND TRAINING CLAREMONT 19.00-20.30 DANIEL
FRIDAY AM HLC 5.30-7.00 DANIEL
FRIDAY ST. MARGARET 19.30-21.30 DANIEL
SATURDAY HLC 9.00-10.00 DANIEL


 REGIONAL AGE

DAY VENUE TIME COACH
MONDAY ST. MARGARET 19.30-21.30 DANIEL
TUESDAY ST. HELEN 19.45-21.15 DANIEL
WEDNESDAY HLC 19.30-21.30 DANIEL
THURSDAY LAND TRAINING CLAREMONT 19.00-20.30 DANIEL
FRIDAY AM HLC 5.30-7.00 DANIEL
FRIDAY ST. MARGARET 19.30-21.30 DANIEL
SATURDAY HLC 7.30-9.00 DANIEL

REGIONAL YOUTH

DAY VENUE TIME COACH
MONDAY AM HLC 5.30-7.00 ROB
MONDAY ST. MARGARET 19.30-21.30 ROB
TUESDAY ST. HELEN 19.45-21.15 ROB
WEDNESDAY HLC 19.30-21.30 ROB
THURSDAY SIR JAMES 19.00-20.30 ROB
FRIDAY AM HLC 5.30-7.00 ROB
FRIDAY ST. MARGARET 19.30-21.30 ROB

SATURDAY GYM

September 2nd, 9th, 16th and 23rd

October 7th, 14th, 21st and 28th

November 4th, 11th and 25th

December 9th

HLC 6.30-7.25 DANIEL
SATURDAY HLC 7.30-9.00 ROB

YOUTH DEVELOPMENT

DAY VENUE TIME COACH
MONDAY HLC 20.00-21.30 ESME
WEDNESDAY AM HLC 6.00-7.00 ROB
WEDNESDAY HLC 20.00-21.30 ESME
THURSDAY LAND TRAINING CLAREMONT 19.00-20.30 DANIEL
FRIDAY AM HLC 5.30-7.00 DANIEL
SUNDAY HLC 7.30-9.00 ESME

YOUTH & MASTERS

DAY VENUE TIME COACH
MONDAY HLC 20.00-21.30 BRADLEY
WEDNESDAY AM HLC 6.00-7.00 ROB
WEDNESDAY HLC 20.00-21.30 BRADLEY
THURSDAY LAND TRAINING CLAREMONT 19.00-20.30 DANIEL
FRIDAY AM HLC 5.30-7.00 DANIEL
SATURDAY HLC 7.30-9.00 BRADLEY

CLUB 

DAY VENUE TIME COACH
SUNDAY HLC 7.30-9.00 CALLUM
MONDAY HLC 20.00-21.30 CALLUM
WEDNESDAY AM HLC 6.00–7.00 ROB
SATURDAY HLC 9.00-10.00 CALLUM
THURSDAY LAND TRAINING CLAREMONT 19.00-20.30 DANIEL

If your child hasn't been assigned a squad, please contact admin@harrowswim.com
For any other inquiries, please contact bhsc@harrowswim.com